| CCSTID | STAA11065S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Atoflex Rex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1949 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA110041S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Atoflex Rex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA35303S |
| Brand | Gamma Italy |
| Sub | |
| Model | Atom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Gamma Officine Meccaniche de Precisione |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA14878S |
| Brand | Huttig |
| Sub | |
| Model | Atom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Richard Huttig & Sohn |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1908 |
| Format | 4.5×6 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STIA15057S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Atom Horizontal |
| Factory Ref. | 53 |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1909 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STAA11055S |
| Brand | Atom |
| Sub | |
| Model | Atom Six I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA11056S |
| Brand | Atom |
| Sub | |
| Model | Atom Six II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA11057S |
| Brand | Atom |
| Sub | |
| Model | Atom Six Iib |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA14956S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Atom Vertical |
| Factory Ref. | 50 / 51 |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1909 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STAA11058S |
| Brand | Atom |
| Sub | |
| Model | Atomflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA32460S |
| Brand | Hit |
| Sub | |
| Model | Atoms |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA32461S |
| Brand | Hit |
| Sub | |
| Model | Atomy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYA3314S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Atoron |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1965 |
| Format | 8x11mm |
| Country | Japan |
| ISO | 104 |
| CCSTID | STYA3316S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Atoron Electro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1970 |
| Format | 8x11mm |
| Country | Japan |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STYA125366S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Atoron Electro T Transparent |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1970 |
| Format | 8x11mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA79466S |
| Brand | Vergne |
| Sub | |
| Model | Atos I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Societe Press de Vergne |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA79467S |
| Brand | Vergne |
| Sub | |
| Model | Atos II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Societe Press de Vergne |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA169170S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Attenhofer & Egli |
| Factory Ref. | Luzern |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA109940S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Audition Anscolite III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA171086S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Audouin Folding |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 13×18 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA89288S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | August Field Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1885 |
| Format | 10*15 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA227705S |
| Brand | Industria Brasileira |
| Sub | |
| Model | Aurea A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Industria Brasileira |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STIA227704S |
| Brand | Industria Brasileira |
| Sub | |
| Model | Aurea B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Industria Brasileira |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STBA50485S |
| Brand | Bach |
| Sub | |
| Model | Auricon |
| Factory Ref. | Bach |
| Estimated price US$ | 660 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1949 |
| Format | 16mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STBA90604S |
| Brand | Bach |
| Sub | |
| Model | Auricon CM-71 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 560 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1955 |
| Format | 16mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















