| CCSTID | STAA19950S |
| Brand | Askania |
| Sub | |
| Model | Askanino |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 800 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1927 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19954S |
| Brand | Asphot |
| Sub | |
| Model | Asphot |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | 1947 |
| Format | 620 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19854S |
| Brand | American Safty Razor |
| Sub | |
| Model | ASR Foto Disc |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1950 |
| Format | 22*24 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA9086S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Asso |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1949 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA12943S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Astor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STEA12821S |
| Brand | Ehira |
| Sub | |
| Model | Astoria Super Six IIIB |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Yamamoto, Yamoto |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA35332S |
| Brand | MIOM |
| Sub | |
| Model | Astra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | M.I.O.M |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHA32457S |
| Brand | Hit |
| Sub | |
| Model | Astra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKA23116S |
| Brand | KW |
| Sub | KW |
| Model | Astra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Kamera Werk Niedersedlitz |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STJA22032S |
| Brand | JV Paris |
| Sub | |
| Model | Astra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1910 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA17161S |
| Brand | Rodenstock |
| Sub | |
| Model | Astra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1929 |
| Format | 6.5*9 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA15392S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Astra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA23117S |
| Brand | KW |
| Sub | KW |
| Model | Astra 35F-X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Kamera Werk Niedersedlitz |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA9087S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Astraflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA9088S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Astraflex 1000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWA9089S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Astraflex 1000 LM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA26702S |
| Brand | Pentacon |
| Sub | VEB |
| Model | Astraflex 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | Kombinat VEB Pentacon Dresden |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA23118S |
| Brand | KW |
| Sub | KW |
| Model | Astraflex 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Kamera Werk Niedersedlitz |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STIA13710S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Astraflex 55 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 720 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA26703S |
| Brand | Pentacon |
| Sub | |
| Model | Astraflex Auto 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Kombinat VEB Pentacon Dresden |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA21072S |
| Brand | Feinoptisches Werk |
| Sub | |
| Model | Astraflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11312S |
| Brand | Bentzin, Curt |
| Sub | |
| Model | Astraflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Curt Bentzin – Werkstatte fur photographische Apparate |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKA79173S |
| Brand | Kern |
| Sub | |
| Model | Astro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1928 |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA19675S |
| Brand | Zeh |
| Sub | |
| Model | Astro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | ZeCa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1928 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEA26864S |
| Brand | Estes |
| Sub | |
| Model | Astrocam |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | 22 |
![]()



















