| CCSTID | STHA32458S |
| Brand | Hit |
| Sub | |
| Model | Astropic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STCA1519S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | AT-1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 158 |
| CCSTID | STBA11313S |
| Brand | Bentzin, Curt |
| Sub | |
| Model | Atelier Reflex Primar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | Curt Bentzin – Werkstatte fur photographische Apparate |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1931 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STCA3619S |
| Brand | Contessa |
| Sub | Contesa |
| Model | Atlanta aerial |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | Drexler & Nagel |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | 1913 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA13133S |
| Brand | Foitzik |
| Sub | |
| Model | Atlantic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA10703S |
| Brand | Montanus |
| Sub | |
| Model | Atlantic Royal |
| Factory Ref. | Export |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Montanus Kamerafabrik |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1956 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSA19350S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Atlantica |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA135809S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Atlantiflex Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 130 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11484S |
| Brand | Birnbaum |
| Sub | |
| Model | Atlantik |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Emil Birnbaum Fotozavody |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1932 |
| Format | Plate |
| Country | Czechoslovakia |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA49955S |
| Brand | Atlas |
| Sub | |
| Model | Atlas |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25499S |
| Brand | Societe Press de Vergne |
| Sub | |
| Model | Atlas |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA13672S |
| Brand | Gamma Italy |
| Sub | |
| Model | Atlas |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Gamma Officine Meccaniche de Precisione |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYA10526S |
| Brand | Yamato |
| Sub | |
| Model | Atlas 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Dan Camera Works, Hagimoto |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STYA10527S |
| Brand | Yamato |
| Sub | |
| Model | Atlas 35 II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Dan Camera Works, Hagimoto |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVA15296S |
| Brand | Vergne |
| Sub | |
| Model | Atlas 6×6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Societe Press de Vergne |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA15297S |
| Brand | Vergne |
| Sub | |
| Model | Atlas 6×9 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Societe Press de Vergne |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA56929S |
| Brand | Vergne |
| Sub | |
| Model | Atlas Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Societe Press de Vergne |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYA10528S |
| Brand | Yamato |
| Sub | |
| Model | Atlas Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Dan Camera Works, Hagimoto |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVA56928S |
| Brand | Vergne |
| Sub | |
| Model | Atlas Royal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Societe Press de Vergne |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA2237S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Atlasix |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA147630S |
| Brand | Vergne |
| Sub | |
| Model | Atoflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Societe Press de Vergne |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11062S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Atoflex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1947 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAA11063S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Atoflex I delux |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA36861S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Atoflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11064S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Atoflex Rex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 5 |
![]()
















