| CCSTID | STSA79391S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | Auto 126 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA7846S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto 2001 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STCA161500S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto 3001 Multi Focus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 119 |
| CCSTID | STSA27194S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | Auto 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1971 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA4668S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STNA1975S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Auto 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBA11181S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | Canon |
| Model | Auto 35 / 2.8 Focus Matic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBA11182S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | Auto 35 Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1969 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STSA27195S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | Auto 35 RF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1971 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSA27196S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | Auto 35 TL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA4669S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto 35-L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4670S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto 35-V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STCA7848S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto 3501 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STCA7849S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto 4001 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA10127S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | Auto 5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STCA7850S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto 5501 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STSA79392S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | Auto 600 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA7851S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto 6001 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA4671S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto 66 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 33 |
| CCSTID | STFA29775S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | Auto 7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 46 |
| CCSTID | STFA143374S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | Auto 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STOA1800S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Auto B Electro-Set |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STBA11348S |
| Brand | Bilora |
| Sub | |
| Model | Auto Bella |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Kurbi & Niggeloh |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11349S |
| Brand | Bilora |
| Sub | |
| Model | Auto Bellina |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Kurbi & Niggeloh |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1963 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA1799S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Auto black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,000 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()






















