| CCSTID | STCA7852S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto GL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STCA7853S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto GL-AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STCA7854S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto GL-II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA7855S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto GL-S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA7857S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto GLX Tele |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA9263S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Auto Graflex 3×4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1911 |
| Format | 3×4 |
| Country | USA |
| ISO | 27 |
| CCSTID | STGA9264S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Auto Graflex 4×5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 290 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1911 |
| Format | 4×5 |
| Country | USA |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STGA9265S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Auto Graflex 5×7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 640 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1911 |
| Format | 5×7 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STGA9266S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Auto Graflex Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1914 |
| Format | 2.25×3.25 |
| Country | USA |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STCA7858S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto GX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STCA7859S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Auto GX Tele |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4672S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 54 |
| CCSTID | STRA4673S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half E |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 35 |
| CCSTID | STRA107075S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half E Auto Sun |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA167766S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half E Colours |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 270 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4674S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half E2 |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STRA151160S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half E2 Countach LP-400 |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 1,400 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4675S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half EF |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1978 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STRA4676S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half EF2 |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1979 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STRA235104S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half Gold |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4679S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half S |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STRA4680S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half SE |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 38 |
| CCSTID | STRA146552S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half SE Black |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STRA4677S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half SE2 |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STRA148532S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half SE2 Black |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
![]()
























