| CCSTID | STRA4682S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto Half SL |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA23773S |
| Brand | Mirage |
| Sub | |
| Model | Auto Instant K-1015 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1970 |
| Format | 126 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTA29524S |
| Brand | Taron |
| Sub | |
| Model | Auto JE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA36466S |
| Brand | Sanwa |
| Sub | |
| Model | Auto Keef |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA15573S |
| Brand | Kokusaku |
| Sub | |
| Model | Auto Keef |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 450 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKA15574S |
| Brand | Kokusaku |
| Sub | |
| Model | Auto Keef II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 420 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA84098S |
| Brand | Newman and Guardia |
| Sub | |
| Model | Auto Kine |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 5,200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STNA23971S |
| Brand | Newman and Sinclair |
| Sub | |
| Model | Auto Kine built-in viewfinder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1928 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNA23972S |
| Brand | Newman and Sinclair |
| Sub | |
| Model | Auto Kine folding viewfinder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1928 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA23973S |
| Brand | Newman and Sinclair |
| Sub | |
| Model | Auto Kine Model E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,090 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNA23974S |
| Brand | Newman and Sinclair |
| Sub | |
| Model | Auto Kine Model G |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 830 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1940 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNA241017S |
| Brand | Newman and Sinclair |
| Sub | |
| Model | Auto Kine Model N |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STNA58835S |
| Brand | Newman and Guardia |
| Sub | |
| Model | Auto Kine Model-E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 940 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNA253009S |
| Brand | Newman and Guardia |
| Sub | |
| Model | Auto Kine Model-G |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA215779S |
| Brand | Newman and Guardia |
| Sub | |
| Model | Auto Kine Model-N |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,000 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEA7611S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Auto Kinecam 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1938 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STEA7612S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Auto Kinecam 16B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1935 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STMA4905S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | Auto Lux 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STFA10110S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | Auto M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 41 |
| CCSTID | STCA20439S |
| Brand | Couffin |
| Sub | |
| Model | Auto Malik |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA20440S |
| Brand | Couffin |
| Sub | |
| Model | Auto Malik Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA33530S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Auto ME |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA31713S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | Auto Pop |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5281S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Auto Press |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 470 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Press |
| Introduced | 1937 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | Japan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STEA7613S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Auto Range 1620 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 4.5*6 |
| Country | UK |
| ISO | 50 |
![]()

















