| CCSTID | STTA19132S |
| Brand | Teraoka |
| Sub | |
| Model | Auto Terra Super L |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 680 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTA19134S |
| Brand | Teraoka |
| Sub | |
| Model | Auto Terra Super P police |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 1,860 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4685S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Auto TLS EE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1972 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STMA5277S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Auto type 0 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 550 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1933 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA5278S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Auto type 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1936 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA5279S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Auto type 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1934 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA5280S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Auto type 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 390 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1935 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA66143S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Auto Ultrix |
| Factory Ref. | 4850 |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1932 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STIA13715S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Auto Ultrix Double-format |
| Factory Ref. | 3860 |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1932 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STIA13711S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Auto Ultrix Junior |
| Factory Ref. | 4860 |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1934 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STIA33358S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Auto Ultrix Popular |
| Factory Ref. | 4860 |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1934 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STIA13712S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Auto Ultrix Vest Pocket Camera |
| Factory Ref. | 2850 |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1932 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STDA12706S |
| Brand | Doris |
| Sub | |
| Model | Auto Victor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Tokyo Seiki, Motodori, Nissan Kogaku Kogyosha |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA2238S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Auto West |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5417S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Auto Wide |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STMA174192S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Auto Wizard |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 4*5 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA49590S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Auto Zoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA34980S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Auto-Instant 115 X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1975 |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKA34981S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Auto-Instant 125 X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1975 |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA34982S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Auto-Instant 145 X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1975 |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA35134S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Auto-Instant K1010 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA13716S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Auto-Photoklapp |
| Factory Ref. | 2220 |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1929 |
| Format | 9×12 |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA26704S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Auto-Reflex S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA9459S |
| Brand | KW |
| Sub | KW |
| Model | Auto-Reflex S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera Werk Niedersedlitz |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1969 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA9460S |
| Brand | KW |
| Sub | KW |
| Model | Auto-Reflex S TL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera Werk Niedersedlitz |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1975 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















