| CCSTID | STSA115717S |
| Brand | Shackman |
| Sub | |
| Model | Auto Camera Mark 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 540 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSA18752S |
| Brand | Shackman |
| Sub | |
| Model | Auto Camera Mark 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 710 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STSA35814S |
| Brand | Shackman |
| Sub | |
| Model | Auto Camera Mark 3 Airforce |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA21022S |
| Brand | Ercsam SA |
| Sub | |
| Model | Auto Camex Reflex 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA20089S |
| Brand | Porst |
| Sub | |
| Model | Auto Carena I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA20090S |
| Brand | Porst |
| Sub | |
| Model | Auto Carena II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11615S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Auto Cine A 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 490 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBA11616S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Auto Cine A 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 480 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11617S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Auto Cine B 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 490 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1929 |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBA11618S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Auto Cine B 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11619S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Auto Cine B 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 550 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1929 |
| Format | 16mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA16933S |
| Brand | Rietzschel |
| Sub | |
| Model | Auto Clack |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1908 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKA27552S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Auto colorsnap 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STSA32107S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | Auto CS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA4903S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | Auto Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STMA4904S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | Auto Deluxe 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTA9339S |
| Brand | Taron |
| Sub | |
| Model | Auto EE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STTA29700S |
| Brand | Taron |
| Sub | |
| Model | Auto EL 18 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTA9340S |
| Brand | Taron |
| Sub | |
| Model | Auto EL 28 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1969 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA1801S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Auto Eye |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 49 |
| CCSTID | STOA1802S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Auto Eye II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STBA253285S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Auto Fifty |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUA26012S |
| Brand | USC |
| Sub | |
| Model | Auto Fifty |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Pho-Tak |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STDA20524S |
| Brand | Defiance |
| Sub | |
| Model | Auto Fixfocus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1916 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUA26013S |
| Brand | USC |
| Sub | |
| Model | Auto Forty |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Pho-Tak |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















