| CCSTID | STAA10970S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I BN |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10971S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STAA10972S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA10973S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I DN |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10974S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10975S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Microscope Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10976S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STAA10977S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Super P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STAA10978S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette W |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSA27186S |
| Brand | Schwarzbauer |
| Sub | |
| Model | Arex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Austria |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STLA26046S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Arfo 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA260013S |
| Brand | Salmoiraghi |
| Sub | |
| Model | Argo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Salmoiraghi |
| Type – see definitions | Pop Out |
| Introduced | 1920 |
| Format | 9×12 |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STBA10375S |
| Brand | Bencini |
| Sub | |
| Model | Argo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | CMF |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1938 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA4259S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | Argoflex 40 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1940 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STAA4260S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | Argoflex 75 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1958 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 86 |
| CCSTID | STAA4261S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | Argoflex E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1940 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 50 |
| CCSTID | STAA4262S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | Argoflex EF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA4263S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | Argoflex EM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STTA123527S |
| Brand | Toko Shashin |
| Sub | |
| Model | Argon 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUA37753S |
| Brand | Univex |
| Sub | |
| Model | Argos |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1950 |
| Format | |
| Country | Spain |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUA3246S |
| Brand | Underwood |
| Sub | |
| Model | Argos Magazin Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | E. & T. Underwood |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA27142S |
| Brand | Rudenberg |
| Sub | |
| Model | Argos Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 380 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUA26027S |
| Brand | Univex |
| Sub | |
| Model | Argovex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Spain |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA260032S |
| Brand | Zollinger |
| Sub | |
| Model | Argus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | 1921 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STNA74525S |
| Brand | Nedinsco |
| Sub | |
| Model | Argus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Nederlandse Instrumenten Compagnie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Holland |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















