| CCSTID | STNA33247S |
| Brand | Nettel |
| Sub | Nettel |
| Model | Argus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,290 |
| Other name | Nettel Camerawerk |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1909 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STCA31401S |
| Brand | Contessa |
| Sub | Contesa |
| Model | Argus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,070 |
| Other name | Drexler & Nagel |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1913 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STMA23876S |
| Brand | Morsolin |
| Sub | |
| Model | Argus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,000 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1921 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA23694S |
| Brand | Mendoza |
| Sub | |
| Model | Argus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1892 |
| Format | Plate |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA67928S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | Argus / Cosina STL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA261633S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | ARGUS 110 Carefree |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA23877S |
| Brand | Morsolin |
| Sub | |
| Model | Argus Brevettato |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 5,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1921 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA81211S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | Argus Cosina 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMA37520S |
| Brand | Mendoza |
| Sub | |
| Model | Argus Jumelle |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Jumelle |
| Introduced | 1896 |
| Format | Plate |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA37521S |
| Brand | Mendoza |
| Sub | |
| Model | Argus Jumelle Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1896 |
| Format | Plate |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA15355S |
| Brand | Watson |
| Sub | |
| Model | Argus Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Watson & Son |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1907 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA26981S |
| Brand | Mason Perry |
| Sub | |
| Model | Argus Repeating Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1890 |
| Format | Plate |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA37522S |
| Brand | Mendoza |
| Sub | |
| Model | Argus Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1896 |
| Format | Plate |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19884S |
| Brand | APM |
| Sub | |
| Model | Arisco View |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | Amalgamated Photographic Manufacturers |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1939 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUA3262S |
| Brand | Universal |
| Sub | |
| Model | Aristocrat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1938 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA37499S |
| Brand | Messter |
| Sub | |
| Model | Arka |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | 1918 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA37899S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Armand Dupree |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA132382S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Arme-Dovert Ferme |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA227606S |
| Brand | Industria Brasileira |
| Sub | |
| Model | Arosa 33 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Industria Brasileira |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STAA11029S |
| Brand | Arnold Richter |
| Sub | |
| Model | Arricord 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | ARRI |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11030S |
| Brand | Arnold Richter |
| Sub | |
| Model | Arriflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | ARRI |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11031S |
| Brand | Arnold Richter |
| Sub | |
| Model | Arriflex 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,080 |
| Other name | ARRI |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1950 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA11032S |
| Brand | Arnold Richter |
| Sub | |
| Model | Arriflex 16 BL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 710 |
| Other name | ARRI |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1965 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STAA11033S |
| Brand | Arnold Richter |
| Sub | |
| Model | Arriflex 16 BL EQ |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | ARRI |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11034S |
| Brand | Arnold Richter |
| Sub | |
| Model | Arriflex 16 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 770 |
| Other name | ARRI |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
![]()














