| CCSTID | STAA49969S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco 803A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11007S |
| Brand | Arco japan |
| Sub | |
| Model | Arco Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1956 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11008S |
| Brand | Arco japan |
| Sub | |
| Model | Arco Automat 35D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 450 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1956 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA49965S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco CR 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA32454S |
| Brand | Hit |
| Sub | |
| Model | Arco Flex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA49967S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco K802 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA75442S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco R |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNA23970S |
| Brand | Newman and Sinclair |
| Sub | |
| Model | Arctos |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA18494S |
| Brand | Roto |
| Sub | |
| Model | Ardita |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1946 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA260002S |
| Brand | Pelegatta |
| Sub | |
| Model | Ardita Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pelegatta |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1934 |
| Format | 620 |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STPA259998S |
| Brand | Pelegatta |
| Sub | |
| Model | Ardita Reflex Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pelegatta |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1934 |
| Format | 6*6 |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STAA10956S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA10957S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Automatic S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA10958S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Automatic SE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10959S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Automatic SLK |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1969 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10960S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Automatic SR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10961S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Bn |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA10962S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Bw |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STAA10963S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Bw SMV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10964S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA10965S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Dn |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STAA10966S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette Favorit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10967S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I A (1) Centered VF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STAA10968S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I A (2) Side VF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STAA10969S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Arette I B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 19 |
![]()























