| CCSTID | STAA19875S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A60 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19876S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19877S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A700 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | APS |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19879S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex Ultra Mini M30 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | APS |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19878S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex Ultra Mini M50 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | APS |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA257054S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Apex ZF900 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STHA19699S |
| Brand | Herlango |
| Sub | |
| Model | Apia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1928 |
| Format | Plate |
| Country | Australia |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPA36719S |
| Brand | Pipon |
| Sub | |
| Model | Aplanoscope |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 9×12 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19883S |
| Brand | APM |
| Sub | |
| Model | Apm Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Amalgamated Photographic Manufacturers |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1920 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STSA19349S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Apollo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA18947S |
| Brand | Sone |
| Sub | |
| Model | Apollo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1923 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA3031S |
| Brand | Anthony |
| Sub | |
| Model | Apollo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Detective |
| Introduced | 1893 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA2236S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Apollo 120 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHA31318S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | Apollo 70 mm |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 8,400 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1970 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA174967S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | Apollo 70 mm Replica |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25611S |
| Brand | Sumida |
| Sub | |
| Model | Apollo Semi |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA37438S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Apollo Semi II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA79401S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Apollo Six L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA242549S |
| Brand | LOMO |
| Sub | |
| Model | Apparat Wide |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STNA24022S |
| Brand | Noel |
| Sub | |
| Model | Appareil Folding |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA14258S |
| Brand | Hermagis |
| Sub | |
| Model | Appareil Instantane |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA49971S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Appco Lektro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19919S |
| Brand | Aprilia |
| Sub | |
| Model | Aprilia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA21086S |
| Brand | Fex Indo |
| Sub | |
| Model | Aptika |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1954 |
| Format | 127 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA23869S |
| Brand | Moore and CO |
| Sub | |
| Model | Aptus Autocard Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 370 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1915 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 3 |
![]()














