| CCSTID | STAA2879S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Anscoset |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STAA2880S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Anscoset II cds |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2881S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Anscoset III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2882S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Anscoset IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2801S |
| Brand | Ansco |
| Sub | Agfa |
| Model | Antar Box 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1925 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1383S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Antar Box 2A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STAA1384S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Antar PB-20 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 31 |
| CCSTID | STAA1096S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Antar PD 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STSA74412S |
| Brand | Schultze NY |
| Sub | |
| Model | Anthony |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA36697S |
| Brand | Closter |
| Sub | |
| Model | Antopas |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA2409S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | AP |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 23 |
| CCSTID | STPA33045S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | AP Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,330 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPA40719S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | AP Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STLA161737S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | APC Paris 110 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 6*13 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA26849S |
| Brand | Emery Wilfred |
| Sub | |
| Model | Apek No 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1887 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19882S |
| Brand | APM |
| Sub | |
| Model | Apem |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Amalgamated Photographic Manufacturers |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1923 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA88293S |
| Brand | APM |
| Sub | |
| Model | Apem Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Amalgamated Photographic Manufacturers |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STEA26848S |
| Brand | Emery Wilfred |
| Sub | |
| Model | Apex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1900 |
| Format | Half plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA112422S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Apex 105 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Bridge |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19869S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A10 Focus free |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19870S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | APS |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19871S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A20 Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19872S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A200 Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | APS |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19873S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A30 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19874S |
| Brand | APEX |
| Sub | |
| Model | Apex A50 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















