| CCSTID | STZA136093S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Ango |
| Factory Ref. | 156 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 9*12 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA800S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Ango |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1904 |
| Format | 9×12 |
| Country | Germany |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STGA801S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Ango Jagd-Reflex Hunting |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1909 |
| Format | 9×12 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STGA802S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Ango Luxus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 430 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Detective |
| Introduced | 1920 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA136102S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Ango Stereo |
| Factory Ref. | 172 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 10*15 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA136131S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Ango Stereo Tropical |
| Factory Ref. | 242 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 10*15 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA72257S |
| Brand | Amcia |
| Sub | |
| Model | Animatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA19348S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Anita |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA27550S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Annivarsery |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 116 |
| Country | USA |
| ISO | 33 |
| CCSTID | STHA14302S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny 10 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | Bolta |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHA14303S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny 10 Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | Bolta |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA14304S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STHA14305S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny 35 Super De Luxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA14306S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny 44 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STHA14301S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny Half |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHA14307S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA14308S |
| Brand | Hoei |
| Sub | |
| Model | Anny SP |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | Bolta |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA31439S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Ango Tropical |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 820 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1922 |
| Format | 9×12 |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STGA47803S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Klapp |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,670 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1896 |
| Format | 9*12 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA803S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Model I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1904 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STGA31440S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Model I Luxsus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1896 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA804S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Moment-Apparat, box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STGA56811S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Patent Detective |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Detective |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STGA805S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Portrait-Apparat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1902 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STGA31436S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Anschutz Press |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
![]()




















