| CCSTID | STLA26040S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Ambra Solaire-Dose |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA4335S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | AMC 67 Instant load |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1967 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA124618S |
| Brand | Braun Carl |
| Sub | |
| Model | AMC M135 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Braun |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA9618S |
| Brand | Braun Carl |
| Sub | |
| Model | AMC M235 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Braun |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBA9619S |
| Brand | Braun Carl |
| Sub | |
| Model | AMC M335 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Braun |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTA3073S |
| Brand | Tougodo |
| Sub | |
| Model | Amerex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Daishin Seiki |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | 1950 |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA223058S |
| Brand | Eico |
| Sub | |
| Model | American |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Eiko |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STCA147982S |
| Brand | Clement and Gilmer |
| Sub | |
| Model | American |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 640 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | |
| Format | 13*18 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25593S |
| Brand | Stirn |
| Sub | |
| Model | American Detective Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,800 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Detective |
| Introduced | 1887 |
| Format | 9*12 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA259778S |
| Brand | Acerboni |
| Sub | |
| Model | Americano Tipo E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Acerboni |
| Type – see definitions | Studio |
| Introduced | |
| Format | 13*18 |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STWA15351S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Ami |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Poland |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STDA12553S |
| Brand | Daiichi Koki |
| Sub | |
| Model | Ami |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA75735S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Ami 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | ye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Poland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA15337S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Ami 66 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Poland |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STKA15163S |
| Brand | Kanto |
| Sub | |
| Model | Amiflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STKA15164S |
| Brand | Kanto |
| Sub | |
| Model | Amiflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSA37315S |
| Brand | SIAF |
| Sub | |
| Model | Amiga |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Argentina |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25453S |
| Brand | Shichiyo Kogaku |
| Sub | |
| Model | Amigo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19862S |
| Brand | Amigo |
| Sub | |
| Model | Amigo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,000 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1921 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPA24443S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | Amigo 610 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1982 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPA24444S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | Amigo 620 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1982 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 44 |
| CCSTID | STPA24445S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | Amigo 620 SE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1982 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAA19861S |
| Brand | Amigo |
| Sub | |
| Model | Amigo B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1921 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25454S |
| Brand | Shichiyo Kogaku |
| Sub | |
| Model | Amigo Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19860S |
| Brand | Amigo |
| Sub | |
| Model | Amigo Elektra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1933 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()
















