| CCSTID | STHA21969S |
| Brand | Huth |
| Sub | |
| Model | Amateur Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1895 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA12692S |
| Brand | Sands and Hunter |
| Sub | |
| Model | Amateur Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA906S |
| Brand | Gaumont |
| Sub | |
| Model | Amateur Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1912 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA25295S |
| Brand | Rouch |
| Sub | |
| Model | Amateur Field Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19598S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Amateur Field Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA12772S |
| Brand | Luttke and Arndt |
| Sub | |
| Model | Amateurkamera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11483S |
| Brand | Birnbaum |
| Sub | |
| Model | Amato |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Emil Birnbaum Fotozavody |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1932 |
| Format | Plate |
| Country | Czechoslovakia |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA227039S |
| Brand | IOR |
| Sub | |
| Model | Amator |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Intreprinderea Optica Romana |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Romania |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STIA22008S |
| Brand | IOR |
| Sub | |
| Model | Amator D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Intreprinderea Optica Romana |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Romania |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA19344S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Amatorette A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA19345S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Amatorette B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA89830S |
| Brand | Blay |
| Sub | |
| Model | Amature |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA37605S |
| Brand | Anthony |
| Sub | |
| Model | Amature |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLA15750S |
| Brand | Laboratorios Mechanicos |
| Sub | |
| Model | Ambar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Nebro Argentina |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Argentina |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA76103S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | |
| Model | Ambassador |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STCA12452S |
| Brand | Coronet |
| Sub | |
| Model | Ambassador |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STTA100309S |
| Brand | Thornton Pickard |
| Sub | |
| Model | Amber full plate |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 370 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTA25774S |
| Brand | Thornton Pickard |
| Sub | |
| Model | Amber half plate |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1899 |
| Format | Half plate |
| Country | UK |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STTA25775S |
| Brand | Thornton Pickard |
| Sub | |
| Model | Amber quarter plate |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1091S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Ambi Silette |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 95 |
| CCSTID | STAA159558S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Ambi Silette Cutout |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 560 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1092S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Ambi Silette de Luxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1093S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Ambiflex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STAA1094S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Ambiflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STAA1095S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Ambiflex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
![]()
















