| CCSTID | STAA19859S |
| Brand | Amigo |
| Sub | |
| Model | Amigo Elektra Olympic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1934 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19858S |
| Brand | Amigo |
| Sub | |
| Model | Amigo Narrow film camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1932 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19856S |
| Brand | Amica |
| Sub | |
| Model | Amimatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Taron |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA27080S |
| Brand | OTAG |
| Sub | |
| Model | Amourette |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 480 |
| Other name | Osterreichische Telephon Fabrik |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | Austria |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STOA255148S |
| Brand | OTAG |
| Sub | |
| Model | Amourette Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,020 |
| Other name | Osterreichische Telephon Fabrik |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Austria |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA34401S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | Amphibia underwater camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA37915S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | Amphibian |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STHA82106S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | Amphibian II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA10702S |
| Brand | Montanus |
| Sub | |
| Model | Amplion Reflex |
| Factory Ref. | Export |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Montanus Kamerafabrik |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA49973S |
| Brand | Ampro |
| Sub | |
| Model | Ampro Eight Model 340 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA177813S |
| Brand | Ampro |
| Sub | |
| Model | Ampro Eight Model 350 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA89239S |
| Brand | Loman |
| Sub | |
| Model | Amsterdam Reflex Magazine Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 390 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1880 |
| Format | |
| Country | Holland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA227707S |
| Brand | Industria Brasileira |
| Sub | |
| Model | Amy 120 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Industria Brasileira |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STKA27915S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Analyst |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA27546S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Anca |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1936 |
| Format | 6*9 |
| Country | USA |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STCA20384S |
| Brand | City Sale |
| Sub | |
| Model | Ancam |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1901 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA52462S |
| Brand | Ginfax |
| Sub | |
| Model | Anchor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1998 |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA19346S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Andalusia Model A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA19347S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Andalusia Model B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA24833S |
| Brand | Precision Camera |
| Sub | |
| Model | Andante 100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA15603S |
| Brand | Kondo |
| Sub | |
| Model | Andes 4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA26042S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | Tokai Shashin-yohin |
| Model | Angel Six Model-1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA136101S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Ango |
| Factory Ref. | 171 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 12*6.5 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA136098S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Ango |
| Factory Ref. | 166 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 13*18 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZA136094S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Ango |
| Factory Ref. | 161 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 10×15 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()














