| CCSTID | STMA23870S |
| Brand | Moore and CO |
| Sub | |
| Model | Aptus Ferrotype Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1910 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKA8023S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | AQ-110 |
| Factory Ref. | Underwater |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1983 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA1481S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | Aqua Snappy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | 1986 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 27 |
| CCSTID | STSA18983S |
| Brand | Spirotechnique |
| Sub | |
| Model | Aquamatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA18982S |
| Brand | Spirotechnique |
| Sub | |
| Model | Aquamatic II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25562S |
| Brand | Spirotechnique |
| Sub | |
| Model | Aquamatic la |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA34402S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | Aquapix |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10985S |
| Brand | Aram |
| Sub | |
| Model | Aram Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA17554S |
| Brand | Rokuwa |
| Sub | |
| Model | Aram Six |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Rocca |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1956 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10986S |
| Brand | Aram |
| Sub | |
| Model | Aram Six |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA6304S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | Arc Body Outfit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,200 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1997 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA5276S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Arcadia Molta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1931 |
| Format | Packfilm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA6325S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Archimedes |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1897 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEA6326S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Archimedes Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 630 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1897 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEA6327S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Archimedes Tropical |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,800 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1897 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11018S |
| Brand | Argentum |
| Sub | |
| Model | Architec |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Hungary |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11000S |
| Brand | Arco japan |
| Sub | |
| Model | Arco 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 520 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STAA36478S |
| Brand | Arco japan |
| Sub | |
| Model | Arco 35 Automat Arcoview |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 510 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA11001S |
| Brand | Arco japan |
| Sub | |
| Model | Arco 35 J |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1955 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA36479S |
| Brand | Arco japan |
| Sub | |
| Model | Arco 35 Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11002S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1980 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STAA11003S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco 8 P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1980 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11004S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco 8 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1980 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11005S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco 8 Zoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1950 |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11006S |
| Brand | Arco US |
| Sub | |
| Model | Arco 8 Zoom S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1980 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
![]()














