| CCSTID | STOA1795S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AFL Quickflash |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STOA232517S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AFL-S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA1796S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AFL-T |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1986 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STRA5083S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | AFM 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STCA7843S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | AFP |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STHA33529S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | AFP 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1985 |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA14876S |
| Brand | Huttig |
| Sub | |
| Model | Afpi |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Richard Huttig & Sohn |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1906 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19588S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi horizontal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 860 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWA19591S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Model 0 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19592S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Model Ia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19593S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Model Ib |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19594S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Model II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19595S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Model III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19589S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi square |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19596S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 610 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1920 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA224390S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Tropical |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19597S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi Universal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 270 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWA19590S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Afpi vertical |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPA11754S |
| Brand | Plaubel |
| Sub | |
| Model | Afpi-Quer-Peco |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 460 |
| Other name | Makina |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1910 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA11755S |
| Brand | Plaubel |
| Sub | |
| Model | Afpi-Quer-Peco Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | Makina |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA37162S |
| Brand | IOR |
| Sub | |
| Model | AFS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Intreprinderea Optica Romana |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Romania |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA7844S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | AFS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA11272S |
| Brand | Belomo |
| Sub | Belomo |
| Model | Agat 18 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm half |
| Country | USSR |
| ISO | 32 |
| CCSTID | STBA11273S |
| Brand | Belomo |
| Sub | Belomo |
| Model | Agat 18K |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm half |
| Country | USSR |
| ISO | 134 |
| CCSTID | STBA11972S |
| Brand | Busch Emil |
| Sub | |
| Model | Ageb |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1909 |
| Format | 9×12 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
![]()















