| CCSTID | STSA25521S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-40 Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4649S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-45 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STCA12139S |
| Brand | Casio |
| Sub | |
| Model | AF-5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4650S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 125 |
| CCSTID | STRA4666S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-50 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4654S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA4656S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-505 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA4658S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-55 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4659S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-60 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1986 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STRA4660S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-60 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4661S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-66 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STRA79347S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-66 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1992 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4662S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STRA4663S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STSA25522S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-70 Zoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4665S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-77 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 29 |
| CCSTID | STRA4652S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-80 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYA3474S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | AF-J |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STYA3475S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | AF-J2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STYA31725S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | AF-J3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA1794S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AF1 Twin |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 33 |
| CCSTID | STSA18857S |
| Brand | Sigma |
| Sub | |
| Model | AF35D-TF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA37068S |
| Brand | Genos |
| Sub | |
| Model | Afex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1955 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA26823S |
| Brand | Hahn |
| Sub | |
| Model | Afex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 127 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA2219S |
| Brand | Norisan |
| Sub | |
| Model | Afex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Norisan Apparatebau |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()


















