| CCSTID | STBA11973S |
| Brand | Busch Emil |
| Sub | |
| Model | Ageb II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1916 |
| Format | 9*12, 6.5*9, 9*12, 10*15 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1038S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfaflex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STAA1039S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfaflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA1040S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfaflex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1041S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfaflex IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1042S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfaflex V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1043S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1044S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 100 Sensor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1971 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STAA1045S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 1000 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1974 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STAA1046S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 1000 S Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1047S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 1008 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1048S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 1008 Tele Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1049S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 108 Sensor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STAA1050S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 126 Brazil |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1051S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 126 France |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1052S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 126 Germany |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1053S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 126 India |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA32938S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 126 NS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA1054S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 200 Sensor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1982 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STAA1055S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 2000 Flash Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1981 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1056S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 2000 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1973 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 23 |
| CCSTID | STAA73924S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 2000 Sensor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STAA1057S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 2008 Sensor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1975 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STAA1058S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 2008 Tele Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1976 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STAA1059S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 208 Sensor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
![]()






















