| CCSTID | STAA1060S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 300 Sensor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1972 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STAA1061S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 3000 Flash Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1062S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 3000 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1974 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAA1063S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 3008 Lufthansa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1975 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1064S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 3008 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1975 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA1065S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 4000 Flash Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1980 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1066S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 4000 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1980 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STAA1067S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 4008 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1980 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STAA1068S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 4008 Tele Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1069S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 50 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1972 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAA1070S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 50 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1972 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1071S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 500 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1963 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1072S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 5008 Macro-Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1073S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 508 Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STAA1074S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 55 C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1075S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 6008 Macro-Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STAA1079S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 901 E Motor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAA1078S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 901 E Motor transparent |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 540 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1076S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 901 Motor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA1080S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 901 Motor Special Edition |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1081S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 901 S Motor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1082S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic 901 SE Motor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1980 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA1083S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1084S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic I a |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA1085S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Agfamatic II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()





















