| CCSTID | STKA7937S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Aiborg |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 49 |
| CCSTID | STRA4019S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Aidex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA945S |
| Brand | Adams |
| Sub | |
| Model | Aidex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | Adams and Co. |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1928 |
| Format | Plate |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA65287S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Aiglon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STAA11059S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Aiglon Colonies |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA11060S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Aiglon Reflex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STAA11061S |
| Brand | Atoms |
| Sub | |
| Model | Aiglon Reflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STGA29840S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Air Force C-6 Pacemaker Speed Graphic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 570 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Press |
| Introduced | 1947 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19544S |
| Brand | Williamson |
| Sub | |
| Model | Air Ministry Aerial |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA34979S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Aircraft F-8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 330 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | 1940 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STGA63972S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Aircraft K 10 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA37932S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Aircraft K 20 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 290 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STGA37933S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Aircraft K 21 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 560 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STGA9260S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Aircraft K 25 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 330 |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | 1941 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STGA9261S |
| Brand | Graflex |
| Sub | |
| Model | Aircraft K 5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Folmer & Schwing Manufacturing Company |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | 1920 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA112763S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2721S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAA2722S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 IIA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STAA2723S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 56 |
| CCSTID | STAA2724S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 IIIA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STAA2725S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 IIIB |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2726S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 IIIC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 89 |
| CCSTID | STAA2727S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 IIIL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 96 |
| CCSTID | STAA2728S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 IIIS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA2729S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 IIISA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















