| CCSTID | STAA2730S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires 35 V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 82 |
| CCSTID | STAA2731S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STAA2732S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires Ever |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA239593S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Aires Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2734S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Airesflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 44 |
| CCSTID | STAA2735S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Airesflex IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STAA2736S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Airesflex U |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2737S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Airesflex YII |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2738S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Airesflex YIII |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2739S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Airesflex Z |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STIA74827S |
| Brand | Industrias Matutano |
| Sub | |
| Model | Aiscondex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Spain |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA242330S |
| Brand | Wing Simon |
| Sub | |
| Model | Ajax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 5*7 |
| Country | USA |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STBA234405S |
| Brand | Benetfink |
| Sub | |
| Model | Ajax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1900 |
| Format | Plate |
| Country | UK |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STTA19275S |
| Brand | Tiranty |
| Sub | |
| Model | Ajax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Specialty Tiranty |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2769S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Ajax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STCA12449S |
| Brand | Coronet |
| Sub | |
| Model | Ajax black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STCA12450S |
| Brand | Coronet |
| Sub | |
| Model | Ajax blue |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2770S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Ajax D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STCA58154S |
| Brand | Coronet |
| Sub | |
| Model | Ajax Folder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA29723S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Ajax II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA31618S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Ajax III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2771S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Ajax IIIs |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA29725S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Ajax IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA9602S |
| Brand | Pentacon |
| Sub | |
| Model | AK 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 810 |
| Other name | Kombinat VEB Pentacon Dresden |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1955 |
| Format | 16mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA26768S |
| Brand | Pentacona |
| Sub | |
| Model | AK 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kombinat VEB Pentacon Dresden |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | DDR |
| ISO | 5 |
![]()























