| CCSTID | STPA9604S |
| Brand | Pentacon |
| Sub | |
| Model | AK 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kombinat VEB Pentacon Dresden |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | DDR |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STPA53619S |
| Brand | Pentacon |
| Sub | |
| Model | AK 8 Abefot |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Kombinat VEB Pentacon Dresden |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STDA20568S |
| Brand | Dempster |
| Sub | |
| Model | Ak-Sar-Ben |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Drop bed |
| Introduced | 1897 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10942S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle Automatic S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA10943S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle Automatic SE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA10941S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STAA10939S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STAA10944S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10945S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle Super P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10946S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA33114S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarelle W |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10948S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarette 0 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAA10947S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarette 24×32 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10949S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarette I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STAA10950S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarette II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STAA10951S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarette Repro camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10952S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarex 700 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA10953S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarex 700L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA10954S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA10955S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STAA48432S |
| Brand | Apparate und Kamerabau |
| Sub | |
| Model | Akarex III S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | AKA |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLA26035S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | AKC-5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA80774S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Akira 7000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA12831S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Ako |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1935 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA10373S |
| Brand | Bencini |
| Sub | |
| Model | Akrom I |
| Factory Ref. | SA market |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | CMF |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 127 |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
![]()























