| CCSTID | STEA12765S |
| Brand | EFICA |
| Sub | |
| Model | Alas |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | E.F.I.C.A. |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Argentina |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA13671S |
| Brand | Gamma Italy |
| Sub | |
| Model | Alba |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Gamma Officine Meccaniche de Precisione |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STAA259781S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 13 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STAA235231S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 25C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA259782S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 34 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STAA259780S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 36 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STAA259783S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 49 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STAA167568S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 49 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19817S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 63 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1914 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA259779S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 64 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STAA19818S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba 64 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 270 |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA123270S |
| Brand | Albini |
| Sub | |
| Model | Alba Detective |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Albini |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1910 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA125815S |
| Brand | Gamma Italy |
| Sub | |
| Model | Alba Light Meter |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 390 |
| Other name | Gamma Officine Meccaniche de Precisione |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA168716S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Alba Maf |
| Factory Ref. | Torino |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA71705S |
| Brand | Belomo |
| Sub | |
| Model | Albar 15 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA234403S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Albermarle |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | 3.375*4.125 |
| Country | |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STLA180761S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Albert E. Coe The Echo Patent |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA37715S |
| Brand | Scovill |
| Sub | |
| Model | Albion |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 520 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1888 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTA27327S |
| Brand | Taylor |
| Sub | |
| Model | Albion |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA19819S |
| Brand | Albion Albumenizing |
| Sub | |
| Model | Albion |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA254189S |
| Brand | Spencer White |
| Sub | |
| Model | Albionflex Technicalview Pre-Production |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Spencer White |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STLA223613S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Albrechet Thorn Tailboard |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 350 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | |
| Format | 4*3 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHA26821S |
| Brand | Haglund |
| Sub | |
| Model | Album Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,000 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Other |
| Introduced | 1889 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA71462S |
| Brand | Rank |
| Sub | |
| Model | Aldis |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | 31 |
| CCSTID | STLA26949S |
| Brand | Lehmann Furth |
| Sub | |
| Model | Alef A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1932 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
![]()





















