| CCSTID | STLA26950S |
| Brand | Lehmann Furth |
| Sub | |
| Model | Alef B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1934 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA26951S |
| Brand | Lehmann Furth |
| Sub | |
| Model | Alef C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1932 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STJA15145S |
| Brand | Joux |
| Sub | |
| Model | Alethoscope metal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1905 |
| Format | 45*107 |
| Country | France |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STJA15146S |
| Brand | Joux |
| Sub | |
| Model | Alethoscope silver |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 270 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STJA15147S |
| Brand | Joux |
| Sub | |
| Model | Alethoscope wood |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 440 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA6324S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Alex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 570 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1895 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA55987S |
| Brand | Murer and Duroni |
| Sub | |
| Model | Alex Murer |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1927 |
| Format | 9*12 |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA180466S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Alexander Jensch Tailboard |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 330 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 5*7 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA15335S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Alfa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | Viewfinder Half Frame |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm half |
| Country | Poland |
| ISO | 30 |
| CCSTID | STFA12942S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Alfa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Italy |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STBA11482S |
| Brand | Birnbaum |
| Sub | |
| Model | Alfa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Emil Birnbaum Fotozavody |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1934 |
| Format | 127 |
| Country | Czechoslovakia |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA492S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Alfa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA15336S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Alfa 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Poland |
| ISO | 51 |
| CCSTID | STVA27341S |
| Brand | Varimex |
| Sub | |
| Model | Alfa Varimex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2702S |
| Brand | Alfa |
| Sub | |
| Model | Alfaflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA76027S |
| Brand | Alfa |
| Sub | |
| Model | Alfaflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA259791S |
| Brand | Bencini |
| Sub | |
| Model | Alfamar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | CMF |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | 1980 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STKA15385S |
| Brand | Kimura |
| Sub | |
| Model | Alfax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA79366S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo 35 Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA33578S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo 35 BM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1977 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19822S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo 35 BM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19823S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo 35 F Club 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1985 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19824S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo 35 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19825S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo compact 35 Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19826S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo compact 35 BM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1977 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()












