| CCSTID | STEA7606S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance Pocket No 1 black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1928 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STEA7607S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance Pocket No 1 Coloured |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1928 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STEA14748S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance Pocket No 2 black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1928 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEA14749S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance Twenty box –1927– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1927 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STEA14750S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance Twenty box –1936– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STCA33932S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | All Weather |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTA25773S |
| Brand | Thornton Pickard |
| Sub | |
| Model | All Weather Press Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPA24853S |
| Brand | Priox |
| Sub | |
| Model | All-Metal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1950 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA37335S |
| Brand | Ruberg and Renner |
| Sub | |
| Model | Allbright |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1934 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTA35794S |
| Brand | Tiranty |
| Sub | |
| Model | Alliance |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Specialty Tiranty |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA22107S |
| Brand | Kindermann |
| Sub | |
| Model | Alliance |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1902 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA12451S |
| Brand | Coronet |
| Sub | |
| Model | Alliance |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEA140436S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Alliance Scout |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1903 |
| Format | 6*6 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNA49562S |
| Brand | Niezoldi |
| Sub | |
| Model | Allmat Nizo 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNA49559S |
| Brand | Niezoldi |
| Sub | |
| Model | Allmat Nizo 8 Model 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STRA27132S |
| Brand | Roche |
| Sub | |
| Model | Allox |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1948 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA2800S |
| Brand | Ansco |
| Sub | Agfa |
| Model | Allweather Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1932 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA1382S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Allwetter Box allweather |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1922 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA37041S |
| Brand | Fiamma |
| Sub | |
| Model | Alma |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 11,200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA16536S |
| Brand | Miyoshi |
| Sub | |
| Model | Alma Four |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Miyoshi Kogaku(U.L.L.) |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA16531S |
| Brand | Miyoshi |
| Sub | |
| Model | Alma Four collapsible |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Miyoshi Kogaku(U.L.L.) |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA14099S |
| Brand | LOMO |
| Sub | LOMO |
| Model | Almaz 101 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,030 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA14100S |
| Brand | LOMO |
| Sub | LOMO |
| Model | Almaz 102 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,080 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1979 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STLA14101S |
| Brand | LOMO |
| Sub | LOMO |
| Model | Almaz 103 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STLA14102S |
| Brand | LOMO |
| Sub | LOMO |
| Model | Almaz 104 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,800 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1986 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
![]()




















