| CCSTID | STBA19982S |
| Brand | Bardelli |
| Sub | |
| Model | Alpina |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 910 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1880 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA259788S |
| Brand | Bardelli |
| Sub | |
| Model | Alpina II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STYA10525S |
| Brand | Yamato |
| Sub | |
| Model | Alpina M35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Dan Camera Works, Hagimoto |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBA117202S |
| Brand | Boulade |
| Sub | |
| Model | Alpine III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 10*15 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA21014S |
| Brand | Enjalbert |
| Sub | |
| Model | Alpiniste |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 900 |
| Other name | E Enjalbert |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1882 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA17217S |
| Brand | Ohashi |
| Sub | |
| Model | Alps daylite |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 1931 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2772S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Alsaflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 7,100 |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | Finderless |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLA103125S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Alsig 15 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1920 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA16506S |
| Brand | Misuzu optical |
| Sub | |
| Model | Alta 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,800 |
| Other name | Misuzu Kogaku |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STRA17485S |
| Brand | Reichenbach |
| Sub | |
| Model | Alta Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1897 |
| Format | Plate |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA37363S |
| Brand | Reichenbach |
| Sub | |
| Model | Alta B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1897 |
| Format | Plate |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA27004S |
| Brand | Morey and Will |
| Sub | |
| Model | Alta B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 490 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA103597S |
| Brand | Reichenbach |
| Sub | |
| Model | Alta C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1897 |
| Format | Plate |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA17486S |
| Brand | Reichenbach |
| Sub | |
| Model | Alta D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1897 |
| Format | Plate |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA18504S |
| Brand | Royer |
| Sub | |
| Model | Altessa I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | Societe Industrielle de Technique Optique, SITO |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STRA18505S |
| Brand | Royer |
| Sub | |
| Model | Altessa II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Societe Industrielle de Technique Optique, SITO |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA18506S |
| Brand | Royer |
| Sub | |
| Model | Altessa IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 420 |
| Other name | Societe Industrielle de Technique Optique, SITO |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA12832S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altiflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STEA33180S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altiflex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STEA12833S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altiflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1938 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STEA12834S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altiscop |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1936 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEA12835S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altissa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1954 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STEA32795S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altissa Baby Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STEA12836S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altissa Box |
| Factory Ref. | 200 |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STEA12839S |
| Brand | Eho Altissa |
| Sub | |
| Model | Altissa Brillant |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Altissa Camera Werk |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1939 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()


















