| CCSTID | STRA19827S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo Mini 110 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA25213S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo Mini Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA33580S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo Pocket 108 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1981 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19829S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo Pocket 110 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA36668S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo Pocket 208 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19830S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo Pocket 220 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19831S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfo Pocket Tele 118 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA493S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Alfor Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVA494S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Alfor Synchro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19832S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfotronic Autoflash 440 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA19833S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | Alfotronic Autoflash 540 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLA119844S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Alfred Weidlin Travel |
| Factory Ref. | Stuttgart |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1910 |
| Format | 13×18 |
| Country | |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STCA31405S |
| Brand | Contessa |
| Sub | Contesa |
| Model | Alino |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Drexler & Nagel |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1913 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA33255S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Alka |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA13491S |
| Brand | Franka |
| Sub | |
| Model | Alka 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Franka-Kamerawerk |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1965 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STWA9084S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Alka 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1962 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA33256S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Alka Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVA109661S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Alka Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA33755S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Alka Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STVA495S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Alka Box Synchro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA33257S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Alka Vario |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA37080S |
| Brand | Ginfax |
| Sub | |
| Model | Alkacell |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1998 |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA7604S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance box, black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1927 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STEA7605S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance box, Coloured |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1927 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STEA14751S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | All Distance Pocket folder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1929 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 9 |
![]()













