| CCSTID | STOA1793S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AF-1 Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STOA1788S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AF-10 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STOA1789S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AF-10 Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STOA1790S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AF-10 Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 42 |
| CCSTID | STOA1791S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AF-10 Twin |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STOA1787S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | AF-10 XB |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1969 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STRA4643S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STRA4644S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 44 |
| CCSTID | STSA25504S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-220 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25505S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-25 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25506S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-26 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25507S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-27 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25509S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-28 Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25512S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-30 Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA237062S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4647S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-303 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STSA25513S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-32 Big View |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25515S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-34 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA29422S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STCA9930S |
| Brand | Cosina |
| Sub | |
| Model | AF-35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kabushiki-gaisha Koshina |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1978 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25516S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-35 LCD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA9931S |
| Brand | Cosina |
| Sub | |
| Model | AF-35 Presenta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Kabushiki-gaisha Koshina |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1979 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25518S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-36 Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA25519S |
| Brand | Soligor |
| Sub | |
| Model | AF-38 LCD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Allied Impex Corporation |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRA4648S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | AF-40 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 54 |
![]()














