| CCSTID | STBB10506S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | B2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 90 |
| CCSTID | STBB10507S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | B2 Airforce |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBB10509S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | B2 red |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10508S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | B2 US Army PH-324A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STBB10510S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | B22 Set-O-Matic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 30 |
| CCSTID | STBB10511S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | B3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STBB10512S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | B4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCB86438S |
| Brand | Compact |
| Sub | |
| Model | B516 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 980 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1885 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB50262S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | B73 Focus Matic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11620S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | B8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 92 |
| CCSTID | STBB11621S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | B8L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STBB231384S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | B8L Display model |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11622S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | B8LA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBB11623S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | B8SL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STBB11624S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | B8VS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STLB26058S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Babette |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STBB31570S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Babolix |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMB259990S |
| Brand | Murer and Duroni |
| Sub | |
| Model | Baby |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1920 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STBB20273S |
| Brand | Bulter and Stammer |
| Sub | |
| Model | Baby |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1911 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHB8896S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Baby |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1962 |
| Format | 127 |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMB5282S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Baby 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1934 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STDB36703S |
| Brand | Diana |
| Sub | |
| Model | Baby 100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVB496S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Baby Aleata |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1955 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STFB13918S |
| Brand | Fuji Kogaku |
| Sub | |
| Model | Baby Balnet |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | Katsuma Kogaku Kogyo |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STFB13919S |
| Brand | Fuji Kogaku |
| Sub | |
| Model | Baby Balnet folding viewfinder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Katsuma Kogaku Kogyo |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















