| CCSTID | STPB72643S |
| Brand | Pontiac |
| Sub | |
| Model | Baby Lynx 1951 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | MFAP |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STFB13920S |
| Brand | Fuji Kogaku |
| Sub | |
| Model | Baby Lyra |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Katsuma Kogaku Kogyo |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1941 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPB11756S |
| Brand | Plaubel |
| Sub | |
| Model | Baby Makina |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 350 |
| Other name | Makina |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1912 |
| Format | 4.5×6 |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STTB3078S |
| Brand | Tougodo |
| Sub | |
| Model | Baby Max |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Daishin Seiki |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | 1951 |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STLB15751S |
| Brand | Laboratorios Mechanicos |
| Sub | |
| Model | Baby Nebro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Nebro Argentina |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Argentina |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB18784S |
| Brand | SEM |
| Sub | |
| Model | Baby Orenac |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Societe des Establissements Modernes |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB7938S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Baby Pearl |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1934 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STGB25S |
| Brand | Gnome |
| Sub | |
| Model | Baby Pixie |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1949 |
| Format | 620 |
| Country | UK |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STYB37893S |
| Brand | Yuzwa |
| Sub | |
| Model | Baby Roll Ref |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1937 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPB16546S |
| Brand | Proud |
| Sub | |
| Model | Baby Rosen |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1935 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRB37336S |
| Brand | Ruberg und Renner |
| Sub | |
| Model | Baby Ruby |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB18796S |
| Brand | SEM |
| Sub | |
| Model | Baby SEM Early |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Societe des Establissements Modernes |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STSB18785S |
| Brand | SEM |
| Sub | |
| Model | Baby SEM Late |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Societe des Establissements Modernes |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STPB8953S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | Baby Semi First |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STDB12557S |
| Brand | Dallmeyer |
| Sub | |
| Model | Baby Speed Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 590 |
| Other name | J. H. Dallmeyer |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB19351S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Baby Spitzer |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPB16330S |
| Brand | Pontiac |
| Sub | |
| Model | Baby Standard |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | MFAP |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB26547S |
| Brand | Vicam Photo |
| Sub | |
| Model | Baby Standard Movie de Luxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1923 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSB18548S |
| Brand | Sanwa |
| Sub | |
| Model | Baby Suzuka I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB79385S |
| Brand | Sanwa |
| Sub | |
| Model | Baby Suzuka II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1953 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGB847S |
| Brand | Goerz |
| Sub | |
| Model | Baby Tenax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1908 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | Germany |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STWB23841S |
| Brand | Ward |
| Sub | |
| Model | Baby Thornward |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Wards |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 4×5 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZB8374S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | Ikon |
| Model | Baby-Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1934 |
| Format | 3*4 |
| Country | Germany |
| ISO | 31 |
| CCSTID | STZB64775S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Baby-Box Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,490 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1930 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZB29480S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | Ikon |
| Model | Baby-Box Tengor [54/18] |
| Factory Ref. | 54/18 |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | 78 |
![]()



















![Zeiss-Baby-Box Tengor [54/18]](http://camdex.xyz/29480.jpg)