| CCSTID | STIB22019S |
| Brand | Isoplast |
| Sub | |
| Model | Baby Blitz |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1954 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB18691S |
| Brand | Seneca |
| Sub | |
| Model | Baby Box A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB18692S |
| Brand | Seneca |
| Sub | |
| Model | Baby Box B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB27556S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Baby Brownie |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1934 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 37 |
| CCSTID | STKB27558S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Baby Brownie NY World Fair |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1939 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STKB27559S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Baby Brownie special |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1939 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 61 |
| CCSTID | STKB27560S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Baby Brownie special W/ time exposure button |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1939 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB97050S |
| Brand | Baby Camera Kenkyujo |
| Sub | |
| Model | Baby Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Yen Box |
| Introduced | 1935 |
| Format | 3*4.5 |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKB3918S |
| Brand | Kigawa |
| Sub | |
| Model | Baby Chrome |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Carl, Nichiei Shokai Honten, Optochrom, Rectaflex, Shin Nippon |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1936 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHB13704S |
| Brand | Hagi |
| Sub | |
| Model | Baby Clover |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Hagi Kogyo Boeki K.K. |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1939 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STDB12589S |
| Brand | Deardorff |
| Sub | |
| Model | Baby Deardorff V4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 480 |
| Other name | Deardorff & sons |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1940 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STDB12708S |
| Brand | Doris |
| Sub | |
| Model | Baby Doris |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Tokyo Seiki, Motodori, Nissan Kogaku Kogyosha |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1941 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB497S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Baby Finazzi |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB37590S |
| Brand | Baby Camera Kenkyujo |
| Sub | |
| Model | Baby Folder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTB19330S |
| Brand | Tokyo Shashin Kogaku |
| Sub | |
| Model | Baby Germa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB27561S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Baby Hawk Eye |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1936 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB11546S |
| Brand | Blair |
| Sub | |
| Model | Baby Hawk-Eye |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 640 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1896 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSB18782S |
| Brand | SEM |
| Sub | |
| Model | Baby Joy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Societe des Establissements Modernes |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLB71549S |
| Brand | Laboratorios Mechanicos |
| Sub | |
| Model | Baby Joya |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Nebro Argentina |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Argentina |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOB37447S |
| Brand | Ohashi |
| Sub | |
| Model | Baby Light |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1936 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB67458S |
| Brand | SEM |
| Sub | |
| Model | Baby Lord |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Societe des Establissements Modernes |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEB12770S |
| Brand | Earth |
| Sub | |
| Model | Baby Loren |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1941 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGB21736S |
| Brand | Grands magasins du Louvre |
| Sub | |
| Model | Baby Louvre |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1913 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTB3077S |
| Brand | Tougodo |
| Sub | |
| Model | Baby Lux |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Daishin Seiki |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | 1951 |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPB16329S |
| Brand | Pontiac |
| Sub | |
| Model | Baby Lynx 1948 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | MFAP |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | 17 |
![]()
















