| CCSTID | STKZ49627S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Quarz |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ49625S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Quarz 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ49623S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Quarz 5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USSR |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STKZ49621S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Quarz D2-M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USSR |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STKZ10483S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit Quarz DS8-M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKZ27521S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit TL E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1977 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ37940S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit TL Revolver |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10484S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit TTL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 106 |
| CCSTID | STKZ10485S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit TTL-Olympic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STGZ37132S |
| Brand | Glunz |
| Sub | |
| Model | Zenith |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1909 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGZ37133S |
| Brand | Glunz |
| Sub | |
| Model | Zenith II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1909 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ29404S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Zenith No 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1898 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ29405S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Zenith No 4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1898 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ37895S |
| Brand | Zenix |
| Sub | |
| Model | Zenix FP1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ37896S |
| Brand | Zenix |
| Sub | |
| Model | Zenix Zoom TS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ10776S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ10778S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia 35 F 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ10779S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia 35 F 2.8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ10777S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STZZ29813S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia C 645 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STZZ29807S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia H |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ10775S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia NS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 47 |
| CCSTID | STZZ29806S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ10780S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia R |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STZZ10781S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia SR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















