| CCSTID | STKZ33059S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 412 DX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10451S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 412 LS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKZ10452S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STKZ15388S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 510 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ15389S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 520 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ231402S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit 5K Space Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10455S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 360 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ15390S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 610 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ15391S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 620 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10457S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 7 1968 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 610 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10458S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 7 1969 No Timer |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 680 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1969 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ4257S |
| Brand | Kiev Arsenal |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 80 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1971 |
| Format | 4.5×6 |
| Country | USSR |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STKZ10459S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit AM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKZ10460S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit AM 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ10461S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit AM 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10462S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit APk |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ255166S |
| Brand | KGB |
| Sub | |
| Model | Zenit Archive Camera prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10463S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKZ10464S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit Automat D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10486S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 76 |
| CCSTID | STKZ109185S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit B Global |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1969 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10487S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit B with lens turret |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 750 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10488S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit BE 2 (VE 2) |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 290 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1972 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10465S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit BM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1972 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10466S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 106 |
![]()






















