| CCSTID | STKZ10468S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 132 |
| CCSTID | STKZ85875S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit E Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKZ10470S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit E Olympic 80 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 27 |
| CCSTID | STKZ10471S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit EM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1972 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 77 |
| CCSTID | STKZ10472S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit EM Olympic 80 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STKZ10473S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit ES EC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKZ10475S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit ET |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 97 |
| CCSTID | STKZ10477S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ31671S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit KM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STKZ10478S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit KM Plus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLZ115047S |
| Brand | LOMO |
| Sub | |
| Model | Zenit M19 Auto |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10480S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit MF-1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ33060S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit MT Surprise |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm half |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10481S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit MT-1 Surprise |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1979 |
| Format | 35mm half |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ178856S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ37939S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper ES |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 45 |
| CCSTID | STKZ10426S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit Photosniper FS 12 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 122 |
| CCSTID | STKZ141866S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper FS 12 Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ33478S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper FS 12s |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STKZ36047S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper FS 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 14,500 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1945 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STKZ33479S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper FS 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1945 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STKZ33477S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper FS 4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ33480S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper FS 4M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ33481S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit Photosniper FS-5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGZ255181S |
| Brand | GOI |
| Sub | |
| Model | Zenit Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | GOI |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1971 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















