| CCSTID | STZZ10782S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia Super SR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ29808S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobia Super SR-I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ10783S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobiaflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STZZ29811S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobiaflex Automat Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ29810S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobiaflex F-II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ29809S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Zenobiaflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTZ71633S |
| Brand | Tougodo |
| Sub | |
| Model | Zenoflex VI |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Daishin Seiki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFZ12993S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Zephir |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STFZ12994S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Zephir 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPZ24321S |
| Brand | Photographic Industries |
| Sub | |
| Model | Zephyr |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1938 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ73940S |
| Brand | Zepolini |
| Sub | |
| Model | Zepolini Cheeks |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ73941S |
| Brand | Zepolini |
| Sub | |
| Model | Zepolini Nice |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ73938S |
| Brand | Zepolini |
| Sub | |
| Model | Zepolini Stamp Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLZ73939S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Zepolini Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRZ29438S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Zessan |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMZ16619S |
| Brand | Mori |
| Sub | |
| Model | Zessan |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFZ12995S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Zeta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLZ67053S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Zeta 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFZ12996S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Zeta Duplex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1946 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STFZ12997S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Zeta Duplex 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLZ70142S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Zeus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | 1950 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STHZ14953S |
| Brand | Huttig |
| Sub | |
| Model | Zeus detective |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 550 |
| Other name | Richard Huttig & Sohn |
| Type – see definitions | Detective |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STHZ14954S |
| Brand | Huttig |
| Sub | |
| Model | Zeus Spiegel Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 800 |
| Other name | Richard Huttig & Sohn |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1895 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHZ14955S |
| Brand | Huttig |
| Sub | |
| Model | Zeus Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 800 |
| Other name | Richard Huttig & Sohn |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1895 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTZ19269S |
| Brand | Tianjin |
| Sub | |
| Model | Zi Jin Shan Purple Mountain |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | China |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















