| CCSTID | STLZ26489S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Zicoflex IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLZ260031S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Zigliara Tailboard |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1900 |
| Format | 9×12 |
| Country | |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STKZ113967S |
| Brand | KGB |
| Sub | |
| Model | Zimnik Repro Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVZ15295S |
| Brand | Vasconcellos |
| Sub | |
| Model | Zina |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | DFV |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | 127 |
| Country | Brazil |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ105291S |
| Brand | KGB |
| Sub | |
| Model | Zinnia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USSR |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STZZ19741S |
| Brand | Zion |
| Sub | |
| Model | Zion Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ37783S |
| Brand | Zion |
| Sub | |
| Model | Zionscope |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1928 |
| Format | 6*13 |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STZZ19742S |
| Brand | Zion |
| Sub | |
| Model | Zionscope Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1913 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STDZ26490S |
| Brand | Diana |
| Sub | |
| Model | Zip |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPZ24705S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | Zip |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1974 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STZz146092S |
| Brand | Zix |
| Sub | |
| Model | zix Cine camera / projector |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 830 |
| Other name | The Zix Co |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1920 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVZ34601S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | ZM 5000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVZ79518S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | ZM 70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVZ34602S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | ZM 80 |
| Factory Ref. | Series 1 |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVZ34603S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | ZM 95DB |
| Factory Ref. | Series 1 |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ166840S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | Cosina |
| Model | ZM Black Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STZZ29478S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | Cosina |
| Model | ZM Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,440 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 27 |
| CCSTID | STMZ4968S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | ZM Quartz |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 33 |
| CCSTID | STWZ15308S |
| Brand | Wallace Heaton |
| Sub | |
| Model | Zodel |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1926 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STWZ15309S |
| Brand | Wallace Heaton |
| Sub | |
| Model | Zodel 2MTL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWZ37773S |
| Brand | Wallace Heaton |
| Sub | |
| Model | Zodel Delux |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1934 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWZ237002S |
| Brand | Wallace Heaton |
| Sub | |
| Model | Zodel Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWZ126617S |
| Brand | Wallace Heaton |
| Sub | |
| Model | Zodel Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1935 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWZ103741S |
| Brand | Wallace Heaton |
| Sub | |
| Model | Zodelette |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | |
| Format | 127 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLZ79110S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Zodiac |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















