| CCSTID | STNZ2186S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Zoom 60S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1995 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ35135S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Zoom 66 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPZ31949S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | Zoom 70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPZ31955S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | Zoom 70 R |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STPZ31951S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | Zoom 70 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNZ31267S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Zoom 70 W |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNZ2187S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Zoom 700 VR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNZ2216S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Zoom 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ57737S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Zoom 8 145 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ112563S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Zoom 8 IIS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ7577S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Zoom 8 reflex model II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNZ2188S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Zoom 800 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEZ36992S |
| Brand | Elmo |
| Sub | |
| Model | Zoom 82 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1962 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPZ31953S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | Zoom 90 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STNZ31262S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Zoom 90 QD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNZ31263S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | Zoom 90 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRZ61124S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Zoom lwx |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPZ24315S |
| Brand | Porst |
| Sub | |
| Model | Zoom Pocket |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBZ11256S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | Zoom Reflex 315 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBZ11663S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Zoom Reflex Automatic K-1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBZ11664S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Zoom Reflex Automatic K-2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBZ11665S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Zoom Reflex Automatic S1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STBZ11666S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | Zoom Reflex Automatic S2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRZ264624S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | Zoom Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRZ5114S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | Zoom X 115 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
![]()






















