| CCSTID | STYZ31753S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec 60 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYZ3611S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec 70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1995 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STYZ3612S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec 80 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYZ3614S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec 90 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STYZ3616S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec 90 Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYZ31766S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec Image 70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYZ31765S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec Image 90 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYZ3617S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYZ3615S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec QD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1991 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYZ31756S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Zoomtec Super D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ19744S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1948 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 235 |
| CCSTID | STKZ19745S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 a |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ19746S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 b |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STKZ19747S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 c |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 62 |
| CCSTID | STKZ19748S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 d |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STKZ19750S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 e |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 32 |
| CCSTID | STKZ19751S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 f |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ258661S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 g |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ111108S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 1 Slow Speeds |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ19752S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 10 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 94 |
| CCSTID | STKZ19753S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 11 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STKZ19754S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 12 Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm half |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKZ10498S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STKZ19756S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 2 A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ19757S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zorki 2 C S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 97 |
![]()
























