| CCSTID | STKZ10428S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 12 XP |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 113 |
| CCSTID | STKZ10429S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 12 XPS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STKZ33756S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit 12 XS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10430S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 122 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 92 |
| CCSTID | STKZ10431S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 122 50 Years Titanium |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1995 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKZ32873S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 122 B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBZ237168S |
| Brand | Belomo |
| Sub | |
| Model | Zenit 130 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10433S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 14 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,500 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10434S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 14 Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10435S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 15 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10436S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 15 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ10437S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 15 TEE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10438S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ10439S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 18 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10440S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 19 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1979 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STKZ10442S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 21 XS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10443S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 212 K |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STKZ27522S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 22 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10444S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STKZ10449S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 312 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ33333S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 35 F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKZ10445S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 3M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 151 |
| CCSTID | STKZ10446S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 3M 50 Years |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STKZ267580S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | Zenit 3M Cutout |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 420 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10450S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 8 |
![]()
























