| CCSTID | STZZ19688S |
| Brand | Zeh |
| Sub | |
| Model | Zeca Model 7 Luxus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | ZeCa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ35549S |
| Brand | Zeh |
| Sub | |
| Model | Zeca Model 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | ZeCa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ226724S |
| Brand | Zeh |
| Sub | |
| Model | Zeca Sport |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | ZeCa |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1933 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ19698S |
| Brand | Zeh |
| Sub | |
| Model | Zeca-Flex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,540 |
| Other name | ZeCa |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1937 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STWZ33972S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Zefir |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Poland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWZ75734S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Zefir B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Poland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWZ33973S |
| Brand | WZFO |
| Sub | |
| Model | Zefir II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Warszawskie Zaklady Fotooptyczne |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Poland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZZ243827S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Zeiss Ikon Limited Edition |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,850 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMZ161375S |
| Brand | Motoshima |
| Sub | |
| Model | Zeitax Fixed Viewer |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Motoshima |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1941 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMZ37257S |
| Brand | Motoshima |
| Sub | |
| Model | Zeitax Folding Viewer |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Motoshima |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1939 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMZ37256S |
| Brand | Motoshima |
| Sub | |
| Model | Zeitax Optical Finder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Motoshima |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1942 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWZ36663S |
| Brand | Wekaha |
| Sub | |
| Model | Zen M-06 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | China |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10339S |
| Brand | Kowa |
| Sub | |
| Model | Zen-99 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kowa Koki Seisakusho |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLZ140703S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Zenabox |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ33332S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STKZ10418S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 1 Sq. Logo Pre Series |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 5,200 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10419S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 10 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKZ10420S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 11 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 107 |
| CCSTID | STKZ10421S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 11 Labo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10422S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 11 Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10423S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 12 1983 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKZ10432S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 12 2B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1995 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKZ10424S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 12 CD SD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STKZ10425S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 12 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STKZ10427S |
| Brand | KMZ |
| Sub | KMZ |
| Model | Zenit 12 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















