| CCSTID | STWW80794S |
| Brand | Wonder camera |
| Sub | |
| Model | Wonder Friend |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW84099S |
| Brand | Wonder camera |
| Sub | |
| Model | Wonder Friend TLR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAW1380S |
| Brand | Agfa |
| Sub | |
| Model | Wonder Reflex Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 940 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1927 |
| Format | 6.5*9 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLW26483S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Wonderflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW23895S |
| Brand | Multiple Toymakers |
| Sub | |
| Model | Wonderful |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1973 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW37498S |
| Brand | Metropolitan Supply |
| Sub | |
| Model | Wonderful camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | 1897 |
| Format | Plate |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW37645S |
| Brand | Mazur |
| Sub | |
| Model | Wood |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Poland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW23686S |
| Brand | Meinschenk |
| Sub | |
| Model | Wood camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1890 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW23338S |
| Brand | Lane |
| Sub | |
| Model | Woodbury Universal Tourist |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 800 |
| Other name | J. L. Lane |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1880 |
| Format | Plate |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSW219289S |
| Brand | Sciopticon |
| Sub | |
| Model | Woodbury Universal Tourist Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1880 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STWW27411S |
| Brand | Wergien Max |
| Sub | |
| Model | Wooden plate camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1911 |
| Format | 13×18 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPW27099S |
| Brand | Peterson Numa |
| Sub | |
| Model | Wooden plate camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1890 |
| Format | 13*18 |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STDW20579S |
| Brand | Derogy Paris |
| Sub | |
| Model | Wooden plate camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 380 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKW36433S |
| Brand | Komamura |
| Sub | |
| Model | Woodman |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 730 |
| Other name | Horseman |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1994 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW23798S |
| Brand | Mono Werk |
| Sub | |
| Model | Woodman 45 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKW29403S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | World Fair Flash |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1964 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STWW88976S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wray Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW157337S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex Dummy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 750 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19586S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 610 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 46 |
| CCSTID | STWW85726S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex I Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STWW19583S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex Ia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 580 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 70 |
| CCSTID | STWW114532S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex Ia Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19582S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 850 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STWW131708S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex II Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW64651S |
| Brand | Wray |
| Sub | |
| Model | Wrayflex Sceintific |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 370 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
![]()


















