| CCSTID | STGW21771S |
| Brand | Gundlach |
| Sub | |
| Model | Wizard Duplex No 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 800 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1904 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16063S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Duplex No 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 540 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1902 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16064S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Ideal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16065S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16049S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Long Focus Cycle |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMW16050S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Long Focus Senior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW16070S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Long Focus Wide Angle |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 540 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW36166S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Pocket No 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16068S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Senior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW16069S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Special |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1896 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMW16066S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGW75235S |
| Brand | Gundlach |
| Sub | |
| Model | Wizard View |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1899 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16067S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard View |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYW3432S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Wizard W35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16053S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Wee |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1897 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKW35122S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Wizard XF 1000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1977 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKW35123S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Wizard XF 1500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1977 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW36011S |
| Brand | Murer and Duroni |
| Sub | |
| Model | WL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1922 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW36665S |
| Brand | Wekaha |
| Sub | |
| Model | Wm-09 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | China |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHW14330S |
| Brand | Holga |
| Sub | |
| Model | Woca 120 GF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW33276S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Woltje Auto |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW33277S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Woltje LK |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW33278S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Woltje LK Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW98066S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Wond-O-Flex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW125088S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Wond-O-Lite |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
![]()

















