| CCSTID | STKW61464S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Winner |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STWW26653S |
| Brand | Webster |
| Sub | |
| Model | Winpro 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1947 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STZW3724S |
| Brand | Zenith |
| Sub | |
| Model | Winpro 35 syncro flash |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW33275S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Winterhoff Colour |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGW941S |
| Brand | Gauthier |
| Sub | |
| Model | Wirgin |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW32059S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin 19 E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STVW3245S |
| Brand | Vokar |
| Sub | |
| Model | Wirgin Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW9250S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Deluxe Model 11 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW9251S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Deluxe Model 45 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW9252S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Deluxe Model 51 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW9249S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Folding Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STWW9253S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1946 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW33388S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Reflex [Eho] |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW33387S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Reflex [Richter] |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW9256S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 23 |
| CCSTID | STWW32054S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin TLR –1938– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1938 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW32055S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin TLR –1950– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW9248S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirgin USA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW9257S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirginex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW9258S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirginex 6×9 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW9259S |
| Brand | Wirgin |
| Sub | |
| Model | Wirginex Luxus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | Edixa |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW26685S |
| Brand | Winter and Sohn |
| Sub | |
| Model | Wiso Tropical |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 580 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW35505S |
| Brand | Musashino |
| Sub | |
| Model | Wista 45 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 730 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STMW52611S |
| Brand | Musashino |
| Sub | |
| Model | Wista 45 D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 840 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STMW59916S |
| Brand | Musashino |
| Sub | |
| Model | Wista 45 DX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,090 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()









![Wirgin-Wirgin Reflex [Eho]](http://camdex.xyz/33388.jpg)








