| CCSTID | STWW26677S |
| Brand | Willart |
| Sub | |
| Model | Willart 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW12077S |
| Brand | Butcher |
| Sub | |
| Model | Williamson |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,600 |
| Other name | Butcher & Son |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1918 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW88472S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Williamson Cinematographic Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,930 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1918 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW241382S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Williamson Type F.134 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 830 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Aerial |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW25276S |
| Brand | Rockford Silver Plate |
| Sub | |
| Model | Willsie 3 1/2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUW37247S |
| Brand | Univex |
| Sub | |
| Model | Winar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Spain |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STLW174222S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Winchester Super-Flex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | 127 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSW79383S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | Winderflash EE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSW227103S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | Winderflash EES |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STRW27172S |
| Brand | Rudenberg |
| Sub | |
| Model | Windsor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEW6508S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Windsor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 900 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW19320S |
| Brand | Toko Shashin |
| Sub | |
| Model | Windsor 35 I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STTW37254S |
| Brand | Toko Shashin |
| Sub | |
| Model | Windsor 35 II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STTW37255S |
| Brand | Toko Shashin |
| Sub | |
| Model | Windsor 35 III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW26680S |
| Brand | Toko Shashin |
| Sub | |
| Model | Windsor Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STLW26477S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Windsor Diana |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTW16138S |
| Brand | Takane |
| Sub | |
| Model | Windsor Six |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Takamine |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW26681S |
| Brand | Toko Shashin |
| Sub | |
| Model | Windsor Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLW26478S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Windsor WX-3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW19318S |
| Brand | Tokiwa Seiki |
| Sub | |
| Model | Windsorflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW12004S |
| Brand | Busch Emil |
| Sub | |
| Model | Winett |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1920 |
| Format | 6*9 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW12005S |
| Brand | Busch Emil |
| Sub | |
| Model | Winett Four Six |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1920 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW9910S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | Wink Mirror |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTW9911S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | Wink Mirror E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STTW9912S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | Wink Mirror S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 22 |
![]()














