| CCSTID | STLW31312S |
| Brand | Linhof |
| Sub | |
| Model | Wista 45 N |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 630 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STMW35506S |
| Brand | Musashino |
| Sub | |
| Model | Wista Field 45 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 820 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STWW27426S |
| Brand | Wittie |
| Sub | |
| Model | Wit-eez |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIW13917S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Witness |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 14,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 31 |
| CCSTID | STIW92935S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Witness Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19562S |
| Brand | Wittnauer |
| Sub | |
| Model | Wittnette Automatic Electric Eye |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19563S |
| Brand | Wittnauer |
| Sub | |
| Model | Wittnette Automatic Zoom 800 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1959 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19564S |
| Brand | Wittnauer |
| Sub | |
| Model | Wittnette Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW19565S |
| Brand | Wittnauer |
| Sub | |
| Model | Wittnette Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMW16054S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW159016S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard 77 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW110227S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Wizard 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW220244S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard 92 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 290 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1902 |
| Format | 4*5 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16055S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW16056S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STMW16057S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Baby |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1897 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW36163S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Baby Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1897 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW36164S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16058S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Cycle |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STMW16059S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Cycle B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW16060S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Cycle B SR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1900 |
| Format | 4*5 |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMW16061S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Cycle C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1899 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW36165S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Cycle C Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGW21770S |
| Brand | Gundlach |
| Sub | |
| Model | Wizard Duplex No 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1902 |
| Format | 3*4 |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMW16062S |
| Brand | Manhattan Opt |
| Sub | |
| Model | Wizard Duplex No 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 570 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1901 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
![]()





















