| CCSTID | STPW24149S |
| Brand | Personal Protection |
| Sub | |
| Model | Wrist Watch |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKW93652S |
| Brand | Kilfitt |
| Sub | |
| Model | Wrist Watch Uca Prototype 659 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 44,200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1958 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW23601S |
| Brand | Magnacam |
| Sub | |
| Model | Wristamatic 30 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1981 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STSW36056S |
| Brand | SIPE |
| Sub | |
| Model | Wristwatch Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STLW260030S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Wunder |
| Factory Ref. | Italy |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | 1930 |
| Format | 127 |
| Country | |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STMW88595S |
| Brand | Mittelstrass |
| Sub | |
| Model | Wunder-Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 590 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW141899S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Wylieflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVW34578S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | WZ28 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSX18945S |
| Brand | Sone |
| Sub | |
| Model | X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 5.5×8 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRX5112S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | X Act 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Studio |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMX162391S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 350 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STMX5491S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-1 body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMX5492S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-1 Motor |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHX72192S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | X-126 Instamatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMX5493S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 114 |
| CCSTID | STMX5494S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-300 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STMX5495S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-370 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 99 |
| CCSTID | STMX5496S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-370 N |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 36 |
| CCSTID | STMX5497S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-370 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 27 |
| CCSTID | STFX109548S |
| Brand | Franka |
| Sub | |
| Model | X-400 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Franka-Kamerawerk |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMX33716S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STRX255146S |
| Brand | RBT |
| Sub | |
| Model | X-500 Minolta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,020 |
| Other name | Raumbildtechnik |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMX5499S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-570 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 52 |
| CCSTID | STMX5500S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-600 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STMX29416S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | X-7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
![]()






















