| CCSTID | STC7256534S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7S .95 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,950 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC71502S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7S Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 137 |
| CCSTID | STC7134250S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7Sz |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 730 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STC763014S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7Sz .95 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,000 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STC71505S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7SZ Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 460 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 66 |
| CCSTID | STM857580S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STE851209S |
| Brand | Eumig |
| Sub | |
| Model | 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Austria |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831810S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1959 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STB819991S |
| Brand | Bauer-Bosch |
| Sub | |
| Model | 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1938 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB810501S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1958 |
| Format | Subminiature |
| Country | USA |
| ISO | 68 |
| CCSTID | STA8660S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,070 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STY831815S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1960 |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STY83461S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 E III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1959 |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STY83462S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 EC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1959 |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY833067S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 EE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1959 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY83463S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 EM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1960 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831816S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 ES |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1960 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831817S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1960 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831814S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1960 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831809S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 T |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1958 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831812S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 T2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1959 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831813S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 T3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1959 |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STF810126S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 8 T3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STY831830S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 TL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1966 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831819S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 TS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1960 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()





















